Bir İhtimal Daha Var

REKLAM1

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

[wordpress_file_upload]“Çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin. Milli Piyangooo”. Bu sloganı ve müziğini hatırlıyorsanız, en az 20 adet Milli Piyango yılbaşı çekilişi görmüşsünüz ve bu yazıyı okuduğunuza göre de dişe dokunur birşey kazanamamışsınız. Üzülmeyin, bu yazıyı yazan da birşey kazanmadı, her yıl bilet alan 10 milyonu aşkın kişi de birşey kazanmadı, kazanamadı.

Bir faydasını görmeme rağmen, 2 benim şanslı/uğurlu rakamım. Tabi bundan çekiliş kürelerinin haberi yok. NŞA* konuşuyorum şu anda, aleni olmayan çekilişte olabilecek kazalar konu dışı. f(x)=3x3+2x2+9x+26 fonksiyon grafiğinin gösterdiği eğriye de dikkat çekenler var. Goy goyu keselim, dersimizin konusuna gelelim.

100’lük çeyrek seri bilet

Şimdi ilk olarak biletlerimizi satışa çıktığı Kasım’ın son haftasında alıyoruz, 1 ay sonraki çekilişe kadar verdiğimiz parayı unutup, kazandığımız tutar ne olursa olsun seviniyoruz. Bu yılki çekilişe göre konuşursak; 1 çeyrek bilet 15 TL, 100 tanesi 1.500 TL. Maliyet bu kadar.

Kazanmamız kesin olan;  510 TL cepte.

20          Son Rakam (Amorti)       300 TL

7             Son İki Rakam                   210 TL

Diğer ikramiyelere bakarsak;

En azından başabaş noktasına gelmek için 5.000TL ve üstü ikramielere bakmamız gerek. Bizim biletler çeyrek yani 1.250TL gelecek bize, kesin kazanacaklarımız da var, artıya bile geçiyoruz. 5.000 ve üstü ikramiye sayısı 206 adet. Bana ilk baktığımda çok az görünmüştü ama harbiden böyle. Kaba bir hesapla 10 milyon biletten birine bu ikramiyelerden birini çıkma ihtimali 0,00002 (yüzbinde iki), biz 100lük seri aldığımıza göre 0,002 (binde iki) oluyor ihtimalimiz.

Özetlersek; 1500 TL maliyet vardı, 500 TL garanti para var. 1 Ocak günü az da olsa mutlu uyanma şansımızı 0,002 (binde iki) ‘ye çekmek için 1.000TL yatırıyoruz.

Düz seri vs Karışık seri olayına girersek; olasılık hesapları bir fark olmadığını söylüyor, bununla beraber karışık serideki rakamlar iki farklı tutardaki ikramiyeyi tutturmak için daha şanslı görünüyor.

Yine bir Milli Piyango mottosu: “Belki de sıra sizde”

 

* NŞA: Normal Şartlar Atında

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*