Fahrenheit 451 / Ray Bradbury

REKLAM1

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir distopya daha. Distopyaların en ürkütücü yanı kurgularının akla yatkın olmasıdır bence. En başından başlayarak insanların istek, arzu, tavır ve tepkilerinden öyle bir örgü içine girersiniz ki, ahanda dünyanın gittiği yer burası dersiniz kitap bitince…

Bu kitabı anlatmak kolay aslında, sadece 2 şey söyleyeceğim. İlk olarak kitabın adı; “Fahrenheit 451”, Kitap kağıtlarının tutuştuğu sıcaklık derecesidir. Kafalarda birşeyler olmuşmaya başladı. Ve bence en azından heyecanlandınız ya da bana öyle olmuştu kitabı ilk gördüğüm zaman. İkincisi ise kitabın kahramanınına sorulan bir soru cümlesi; “Uzun zaman önce itfaiyecilerin yangınları başlatmak yerine, söndürdükleri söylenir, doğru mu?”. Burada itfaiyecinin kitabın yazım dili olan ingilizce karşılığının “fireman” olduğunu söylersek herşey biraz daha yerine oturur. “fire-man” yani “ateş/alev-adam”. Bir bakıma “fireman”lerin ateşi yakmaları mantıklı gelmiyor mu size de?

Kitap 1951’de ilk baskısını yapmış, ardından Birleşik Krallık ve Fransa ortak yapımı ile 1966’da filme çekilmiştir. Bu filmin konusu ana hatlarıyla kitap ile aynı olsa da bazı ufak tefek değişiklikler yapılmıştır. Film 2 yıl sonra, 1968’de Türkiye’de “Değişen Dünyanın İnsanları” adıyla gösterime girmiştir. Her zamanki gibi, izlemeden önce kitabı okuyun derim.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*